Jídlo a vyprazdňování patří mezi základní lidské potřeby. Zatímco první je v centru zájmu, o druhé se nemluví. Přitom průměrný člověk stráví na toaletě v průběhu života přibližně rok a půl, a ne vždy probíhá vyprazdňování optimálně. Například dlouhodobou zácpou trpí celosvětově 17 % populace, potíže s hemoroidy pak zná z vlastní zkušenosti každý druhý Čech. Zde je 6 nejčastějších chyb, které při návštěvě toalety dělá většina z vás.
6 nejčastějších chyb
Záchodová mísa brání uvolnění
Studie ukázaly, že k uvolnění svalů a otevření konečníku dojde lépe v podřepu. Pro vyprazdňování je tak daleko vhodnější tzv. turecký záchod než záchodová mísa, protože na ní se zcela neuvolní všechny svaly pánevního dna. Při problémech s hemoroidy nebo zácpě využijte stoličku pod nohy. Podložení umožňuje dosáhnout většího napřímení konečníku při defekaci.
Používáte jen papír a ne sprchu
Projevy hemoroidálního onemocnění, tedy svědění, pálení, bolest při vyprazdňování, případně krev na toaletním papíře, zhoršuje mimo jiné i nedostatečná hygiena. Po návštěvě toalety využijte bidet nebo rovnou sprchu. Vlhčené ubrousky zbytečně vysušují pokožku, proto je nechte na cestování. Po sprchování je ideální čas použít mast zmírňující příznaky.
Vysedáváte na toaletě
Toaleta je místo, kde je klid. Ve chvíli, kdy sedíte na toaletě, je ale řitní kanál otevřený, hemoroidální pleteně jsou naplněné a tlačením se tlak krve zvyšuje. „Pokud se přežene čas, který člověk na toaletě tráví, a často se to opakuje, jde o rizikový faktor, který jen zvětšuje hemoroidální pleteně. Nejlépe je přijít v době nutkání, vyprázdnit se a jít pryč,“ popisuje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.
Zbytečně spěcháte
Opačný extrém je zase usilovné tlačení z nedostatku času. Při chvátání často vznikají řitní trhliny, protože tlak je neúměrný a řitní otvor se nestihne dostatečně otevřít, aby stolice volně prošla.
Chybí vám pravidelnost
Pro pohodlnější vyprazdňování je vhodné mít vypěstovaný tzv. defekační stereotyp, který je vázaný na pravidelný režim. Pomoci si můžete například sklenicí teplé vody nalačno. Časem se organismus naučí vyprazdňovat sám od sebe. Samozřejmě nácvik nesmí být násilný. Pokud každý den vstáváte, jíte a chodíte spát jindy, tak si defekační stereotyp vytvoříte jen obtížně.
Váháte s návštěvou lékaře
Komplikace spojené s vyprazdňováním jsou intimní záležitost a není snadné otevřít toto téma u praktického lékaře. Na proktologické ambulance je ale možné objednat se i bez doporučení. Zde se těmito problémy zaobírají denně a lépe vás zbaví ostychu. Proktolog nebo praktický lékař vám může předepsat léky na zpevnění žilních stěn, které jsou při řešení potížích zásadní, a poradit s výběrem nejvhodnějších volně prodejných mastí a čípků.